19.3.2023 Otvírání studánek - OB pro veřejnost v Mníšku p. B.

***
Reportáž z Otvírání studánek 19.3.2023

Tradiční akce Otvírání studánek - trénink orientačního běhu pro OK Dobříš a veřejnost - se letos uskutečnila v Mníšku pod Brdy 19.3.2023. "Studánky" byly letos sprintové - běhalo se v uličkách a v sídlištní zástavbě města Mníšek pod Brdy na mapě 1:4000.  Centrum akce bylo na hřišti ZŠ Mníšek pod Brdy, Komenského 420.

Organizátoři připravili pro účastníky, převážně děti a mládež, několik disciplín.

Fotogalerie přiblíží atmosféru vydařeného dne beze slov zde.

A jak všechno probíhalo?

Na tratě městského sprintu měřeného na elektronické čipy se vydalo na stovku běžců. Další čtyřicítka dětí si vyzkoušela sprint na začátečnických tratích. S výběrem tratí a základní O-instruktáží poradili přítomní trenéři.

Organizátoři nezapomněli ani na nejmenší, pro které byl určen vždy oblíbený zvířátkový orienťák. Děti „razily do průkazky“ kontroly označené plyšovými zvířátky podle průkazky se zvířátky. Všichni úspěšní účastníci obdrželi v cíli sladkou odměnu, což některé děti nabudilo tak, že běžely několikrát.

Největší zábavou pro všechny věkové kategorie byl tentokrát O-Labyrint, postavený přímo na hřišti. Běželo se na čipy. Některé děti nešlo z bludiště dostat. Rekordmanem v počtu asi 15 běhů v Labyrintu byl 8-letý Alex.

V rámci akce Otvírání studánek se uskutečnilo i soustředění žactva Středočeské oblasti. Trenéři z OK Dobříš postavili dopoledne pro žáky Středočechy měřené okruhy v lese nad Stříbrnou Lhotou. Tratě byly postaveny na téma „Po stopách ŘOPíků“ A tak účastníci při ražení kontrol v hlubokých prohlubních objevili i něco z historie.

Nad Stříbrnou Lhotou (a v okolí Mníšku p.B. i dál směrem ke Praze) je totiž v lese spousta velkých prohlubní - pozůstatků bunkrů - ŘOPíků - opevnění budovaného před 2.sv.válkou v rámci obranného valu kolem Prahy. Během války byly tyto bunkry odstřeleny, zůstaly jámy a zbytky materiálu. Přečtěte si článek v Mníšeckém zpravodaji a vydejte se někdy i Vy po stopách historie.

Děkujeme všem účastníkům za bojovnost, snahu a že přišli či přijeli.

Velké poděkování patří  ZŠ Mníšek pod Brdy, Komenského 420, za poskytnutí krásného zázemí na hřišti ZŠ a městům Mníšek pod Brdy a Dobříš za podporu - akce byla financována z poskytnutých grantů.

Za organizátory

Jana Bochenková

trenérka OK Dobříš

***
Vážení sportovní přátelé!

Zveme vás na veřejný trénink orientačního běhu v neděli 19.3.2023 do Mníšku pod Brdy.
Přijďte si vyzkoušet orientační běh, sport kloubící nároky na fyzickou kondici i bystrou hlavu, sport pro celou rodinu a pro všechny věkové kategorie! Tentokrát si vyzkoušíte městský sprint anebo přímo na hřišti O-bludiště, záludný labyrint.
A nakonec postavíme i zvířátkový orienťák.

Plakát akce ke stažení je zde.

Centrum: školní hřiště ZŠ Mníšek p.B. Komenského 420  - zde
Parkování: na přilehlých komunikacích
Prostor závodu: městská zástavba, sídliště, uličky města
Mapa: Mníšek pod Brdy, 1:4000
Start pro veřejnost:  od 14:00 do 15:30 hodin.
S výběrem trati vám poradí přítomní trenéři, mapu obdržíte na startu. Účast je zdarma.

Akce bude probíhat za plného provozu, dbejte na opatrnost!
Všichni se účastní akce na vlastní nebezpečí, za děti odpovídají rodiče.

Děkujeme ZŠ Mníšek pod Brdy, Komenského 420, za propůjčení hřiště.
Akce je spolufinancována z grantů na sportovní činnost od města Dobříše a města Mníšek pod Brdy.

Pro výkonnostní orientační běžce půjde o trénink měřený. Vezměte si s sebou SI čipy!

Účastí na akci souhlasíte s pořizováním fotografií pro dokumentační účely a se zveřejněním vašich výsledků.